Çevre Dostu

Galvanizleme Gezegeni Korur

Koruyucu çelik kaplamaları normalde kaplama ömrüne, maliyet ve uzun vadeli maliyete göre kıyaslanır. Bir kaplamanın esneklik faktörünün de göz önüne alınması gerekir çünkü bu faktör kaplamanın özelliklerinin uygulamada ne derecede gerçekleşeceğini ve kaplamanın ekonomik olup olmadığını belirlemek açısından çok önemlidir…

Bir kaplamanın güvenilirlik faktörü fiziksel-kimyasal ve mekanik özelliklerinin uygulama sırasında ve sonrasında ne derecede gerçekleştirilebileceği şeklinde tanımlanabilir.

Çelikle ilgili çok çeşitli boya sistemleri ve çok çeşitli olası uygulama değişkeni bulunmaktadır. Bu değişkenler birlikte belirli bir sistemin performansını ve ekonomikliğini azaltabilir. Buna karşın, galvanizleme işlemi çok basittir ve standardize ve neredeyse kendinden kontrollüdür, genel olarak metalurji kanunları uygulanır. Sonuç olarak güvenilir ve tahmin edilebilirdir.

 

En Çevreci Kaplama Yöntemi Galvanizleme

%100 geri dönüşümlü olan SDG işleminin hammaddesi çinko nun çevreye olumsuz hiçbir etkisi yoktur. Çeşitli türevleri başta ilaç sektörü olmak üzere, otomotivden kaplamaya, seramikten lastik sektörüne kadar pek çok alanda tüm dünyada gün geçtikce artan oranda kullanılmaktadır.

Sayısız faydasının yanında tüm canlılar için vazgeçilmez bir mikroelement olan çinkonun canlı bağışıklık sistemini güçlendirdiği tespit edilmiştir.Çinko, ilaç ve sağlık sektöründe son yıllarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.
Metal ürünler doğası gereği toprağa dönme arzusu içerisindedirler.Bu sebeple kullanım ömürleri kısıtlıdır.Bu da ekonomiye her yıl büyük yük getirmektedir.Metallerin kaplanmasında kullanılan çinko metalden önce kendini doğaya feda ederek bu geri dönüşüm sürecini uzatır. Galvanizleme prosesinde kullanılan çinkonun tüm atıkları son derece yüksek ekonomik değere sahiptir ve %100 geri dönüşümlüdür. Farklı kaplama yöntemlerine göre galvanizleme karbon gazı salınımını azalttığı için küresel ısınmaya en az etkisi olan yöntemdir.